Menü Bezárás

Téli metszés

A mérsékelt éghajlati öv növényeit kétféle téli állapotba soroljuk: a mélynyugalmit és a kényszernyugalmi szakaszra. A mélynyugalmi időszak az őszi lombhullás után kezdődik el, ilyenkor a növényekben a kihajtás hormonálisan gátolt. A korán virágzó fajoknál a mélynyugalmi állapot azonban csak igen rövid ideig, az első fagyoktól számítva január végéig – február elejéig tart. Az ezt követő kényszernyugalmi szakaszban a növényeket már csak a kedvezőtlen időjárási körülmények gátolják. Ha felmelegedés jön, és tavasziasra fordul az idő, a rügyfakadás azonnal megkezdődik.

Az első és legfontosabb szabálya a télen végzett metszésnek, hogy semmilyen növényt ne metsszünk, ha a következő három napban az előrejelzés fagyra hívja fel a figyelmet. Még fasebkezelő alkalmazásával is kockázatos, ha nincs ideje a növény visszavágott ágrészének lezáródni. A metszéshez ideális hőmérséklet 2-5°C körül javallott.

A metszés típusai:

  • Nevelőmetszés, amelyet fiatal fákon végeznek, hogy meghatározzák a fa jövőbeli növekedését.
  • Fenntartó metszés, amely főként idősebb fákon történik, hogy biztosítsa a fa termőképességét.
  • A fiatalító metszést viszont akkor kell elvégezni, ha a fa rosszul termett.
  • Nyári metszés a következő szezon virágtermésének ösztönzésére szolgál.
  • Téli metszés a korona alakítására és a fa egészségének biztosítására szolgál.

Téli metszés fontos:

  • A téli metszés a növények nyugalmi időszakában történik, ekkor nem képződik váladék az ejtett sebeknél. Ezáltal jóval kisebb a fertőződés veszélye.
  • Gazdagabb terméshozamot érhetünk el, segítségével gyorsabban történik meg az újonnan ültetett növények esetében a gyökérképződés, és amikor csupaszok az ágak, a legjobb az alakító metszést elvégezni, hiszen tökéletesen látjuk, melyik ágakat kell eltávolítani. A metszés segít még a betegségek megfékezésében és a növény kondíciójának javításában is.
  • Azáltal, hogy eltávolítjuk a régi és beteg ágakat, a növény az összes energiáját a terméshozatalra tudja összpontosítani.
  • A fák koronájának formára alakítása szintén segít, hogy a termés, bárhol is helyezkedik el a fán, részesüljön kellő mennyiségű napfényben.

Metszéshez szükséges eszközök:  metszőolló, ágvágó

Fontos, hogy a metszőollót fertőtlenítsük le metszés előtt, ha lehet, 70%-os alkohollal, majd a metszés során keletkezett sebeket lássuk el.  Kezelje a fákat fa balzsammal vagy oltóviasszal.

Gyümölcsfa metszésének folyamata:

A korona metszésekor mindig a lefelé, keresztben vagy középen növő ágakat vágjuk le. Az ágak között 15-30 cm hely maradjon. A főágakat próbáljuk vízszintesen irányítani. Azokat az ágakat, amelyekkel a koronát alakítani szeretnénk, átlósan kell vágni, hogy beleolvadjanak az eredeti ágba. Az utolsó lépés a legkülső ágak rövidítése. A kis ágakat vágjuk le úgy, hogy a legfelső rügye arrafelé mutasson, amerre a jövőben az ágat szeretnénk növeszteni.

Az almafa, körtefa metszése is most aktuális. Erre azért van szükség, hogy minél több termést tudjanak majd hozni. A metszést úgy kell végezni, hogy a korona ágai azonos távolságra legyenek egymástól. Ekkor kell eltávolítani a vízhajtásokat, és a beteg, vagy elszáradt ágakat is.

A lombhullató cserjéket, mint amilyen a cserszömörce vagy a magnólia, szintén ilyenkor érdemes megmetszeni. Ekkor tehetünk ellene, hogy ne legyenek túl magasak és terebélyesek.

Télen a szőlő metszésekor az oldalirányú hajtásokat kell visszavágni. Azért fontos, hogy mindezt a növény nyugalmi időszakában végezzük, mert így elkerülhető, hogy a metszés helyen nedvképződés induljon meg.

A lilaakác metszését is érdemes télre időzíteni, hogy megfékezzük féktelen növekedési igényét. Az oldalhajtásokat ilyenkor érdemes 4 rügyre visszametszeni.

A későn virágzó klemátiszt februárban kell metszeni. A talajszint felett 10 cm-re vágjuk vissza. Azonban a többi klemátisz fajtát elvirágzás után kell metszeni, és csak kis mértékben.

A rózsák közül több is télen igényli a metszést. Ilyenek a teahibrid rózsák, a bokorrózsák, illetve a kúszó- és futórózsák. A vékony, gyenge vesszőket érdemes a legjobban visszametszeni. A metszés végén a növény magassága 15-45 cm közöttire célszerű vágni.

A fügét egészen februárig metszhetjük, hiszen ekkor még mély, nyugalmi állapotban van. A fügefa esetében a metszés célja nem a termés hozamának növelése, hanem hogy a törzsből szétágazó ágak egymástól egyenlő távolságban és egyenletesen tudjanak fejlődni.

A kék áfonyát, az egrest és a ribiszkét is ekkor fiatalítjuk meg, vagyis ekkor kerül sor az öreg vesszők eltávolítására. Ezzel szép formát tudunk kialakítani és hozzájárulunk a növény egészséges fejlődéséhez.

A platánok metszése is most aktuális. A platánt fenyegető platánrák már a fán ejtett kisebb sebeken keresztül is képes behatolni, ezért fontos, hogy a metszőollót mindig fertőtlenítsük le, és kezeljük a keletkezett sebeket.

A téli metszése málnának  sok munkát takarít meg a kertben a nyár folyamán.

A cseresznye téli metszését illeti, ne vigyük túlzásba. Elég, ha eltávolítjuk a felesleges hajtásokat, és egyenesre rövidítjük az ágakat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük